- 21 lutego 2022
- 0 komentarzy
- 2754 wyświetleń
Ze względu na to, że kannabidiol (CBD) wykazuje działanie antypsychotyczne, znalazł się w kręgu zainteresowań zarówno naukowców jak i lekarzy, ale również pacjentów, którzy zmagają się ze schizofrenią. Okazało się bowiem, że może on stanowić ważny element w terapii tej choroby.
Objawy i diagnostyka schizofrenii
- halucynacje
- urojenia
- zaburzenia myślenia
- zaniki pamięci
- lęki społeczne
- ubóstwo mowy
- apatia
- podniecenie
- psychoza
Olejek CBD – nadzieja dla chorych na schizofrenię
Schizofrenia jest niestety chorobą przewlekłą a w jej przebiegu mieszczą się zarówno okresy zaostrzania się choroby jak i jej remisji, czyli złagodzenia objawów. Ich częstotliwość jest cechą osobniczą chorującego, ale zależy również od rodzaju stosowanej terapii i przestrzegania zaleceń przez pacjenta. Pacjent musi również przyjmować leki przeciwpsychotyczne, które można podzielić na dwie generacje. Różnią się one od siebie pod względem zdolności do łagodzenia konkretnych objawów, ale również występowaniem skutków ubocznych.
Jednak w wielu aspektach choroby chory musi sobie radzić sam, jak np. z lękami społecznymi czy osłabieniem reakcji emocjonalnych. I tu rodzą się naprawdę duże problemy, gdyż niezdolność do normalnego funkcjonowania się pogłębia, prowadząc dodatkowo do depresji. Ta zaś skutkuje myślami samobójczymi, a w następnie próbami ich realizacji. Aż dla 1% cierpiących na schizofrenię próby te kończą się śmiercią.
Stąd właśnie wynika coraz większe zainteresowanie kannabidiolem (CBD) i coraz większa liczba przeprowadzanych z jego udziałem badań. Były i są one prowadzone zarówno na zwierzętach, ale również na ludziach.
We wnioskach z badań przeprowadzonych przez austriackich naukowców w roku 2017 wynika jasno, że myszy, które poddano badaniom z udziałem kannabidiolu odzyskały zdolność koncentracji. Ale na tym nie koniec. Zwiększyła się również ich pamięć robocza, a także na tyle znormalizowały swoje zachowania społeczne, że stały się one akceptowalne.
To doskonała wiadomość, zwłaszcza, że stosowane wcześniej leki nie były w stanie przywrócić chorym tych utraconych życiowych funkcji. Ważne we wnioskach z badań jest również to, że stosowano czysty kannabidiol, bez dodatku innych kannabinoidów, a zwłaszcza RHC, który austriaccy naukowcy uznali za wręcz niepożądany.
- „Kannabidiol (CBD) jako terapia wspomagająca w schizofrenii: wieloośrodkowe randomizowane, kontrolowane badanie”; Philip McGuire, F.Med.Sci.,Philip Robson i inni (2017 r.) https://ajp.psychiatryonline.org/doi/full/10.1176/appi.ajp.2017.17030325
- „Kannabidiol, składnik Cannabis sativa, jako lek przeciwpsychotyczny”; AW Zuardi, JAS Crippa, JEC Hallak, FA Moreira, FS Guimarães; (2006 r.) https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16612464/
- „Wpływ kannabidiolu (CBD) na funkcje poznawcze i objawy u pacjentów ambulatoryjnych z przewlekłą schizofrenią, randomizowane badanie kontrolowane placebo”; Douglas L. Boggs, Swapnil Gupta, Marek Niciu i inni (2018 r.)