- 16 lutego 2022
- 0 komentarzy
- 1773 wyświetleń
Gdy na skórze pojawiają się czerwone grudki, które zaczynają się rozsiewać, swędzą i pieką, oznacza to egzemę, czyli wyprysk atopowy, który jest stanem zapalnym skóry. Powodem rozwoju egzemy jest najczęściej kontakt z jakimś konkretnym alergenem, najczęściej bowiem dolegliwość ta towarzyszy alergii. Egzemę powoduje stan zapalny tworzący się w skórze.
Egzema ma również inne nazwy, a mianowicie atopowe zapalenie skóry czy atopowy wyprysk. Jest to choroba przewlekła i niestety nawrotowa, ale nie jest chorobą zakaźną i zarazić się nią nie można. Jednak dla osoby, którą egzema dotknęła, jest to niezwykle uciążliwa dolegliwość. Miejsca chorobowo zmienione wciąż bowiem mocno swędzą i pieką. A zaczyna się banalnie od zaczerwienienia, które jednak z czasem zmienia się w pęcherzyki, wysięk a następnie strupy.
- egzogenna – powoduje ją działanie czynnika zewnętrznego, na który konkretna osoba jest wrażliwa,
- endogenna – powodują ją czynniki wewnętrzne, choćby nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego na kontakt z daną substancją.
Ale również w codziennym życiu można zetknąć się z najróżniejszymi alergenami, o których czasem nawet trudno pomyśleć, że są przyczyną egzemy. Mowa tu choćby o paście do zębów, kremie do twarzy czy innych kosmetykach. Ale przyczyną wystąpienia atopowego zapalenia skóry mogą również być leki, gumowe części odzieży, sama odzież (zwłaszcza syntetyczna), metalowe części pasków czy zwykły zegarek na rękę.
Kannabinoidy wsparciem w leczeniu egzemy
Kontakt skóry z alergenem skutkuje reakcją zapalną. To dlatego początkowe zaczerwienienie zmienia się w końcu w ranki. Dlatego jednym ze sposobów radzenia sobie z atopowym zapaleniem skóry jest podawanie leków przeciwzapalnych, bo proces zapalny wyciszyć.
I dlatego właśnie kannabinoidy mogą być niezwykle przydatne w procesie leczenia egzemy. Badania naukowe dowodzą bowiem, że mają silne właściwości przeciwzapalne. Nie tylko hamują proces zapalny, ale również zapobiegają powstawaniu zapalenia. Wiele przeprowadzonych badań naukowych udowodniło, że mają działanie immunosupresyjne (immunosupresja polega na spowalnianiu procesu, w którym wytwarzane są przeciwciała i komórki odpornościowe). Dlatego właśnie roślinne kannabinoidy mają moc redukowania stanu zapalnego poprzez jego „wyciszanie”.
Jak stosować maść konopną na skórze
Maść konopna, dokładnie tak samo jak każda inna nowo stosowana maść, powinna być aplikowana najpierw miejscowo, na niewielkiej powierzchni skóry. Następnie należy obserwować, czy nie występują jakieś niepożądane reakcje, choć nie powinny, jest to bowiem produkt całkowicie naturalny. Jeśli nic się nie dzieje, można posmarować wszystkie miejsca chorobowo zmienione cienką warstwą mazidła. Maść konopna podawana na skórę ma działanie miejscowe.
Formuła maści przynosi ulgę również w stanach nadmiernej suchości skóry, dlatego warto stosować ją profilaktycznie, budując tym samym silniejszy naskórek, który będzie się w przyszłości w stanie opierać alergenom. Stosowanie maści konopnej pozwala również nawilżyć i natłuścić skórę, likwidując uczucie jej ściągnięcia.
- „Wyprysk, czyli egzema jako jedna z najczęstszych chorób alergicznych skóry”, Izabela Lewandowska, Pielęgniarstwo Polskie 2013, 2 (48), 132–136. http://www.pielegniarstwo.ump.edu.pl/uploads/2013/2/132_2_48_2013.pdf;
- Świerczyńska-Krępa M.: Atopowe zapalenie skóry. Medycyna Praktyczna. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/choroby/59313,atopowe-zapalenie-skory;
- „System kannabinoidowy w skórze – możliwy cel przyszłych terapii w dermatologii”, Piotr Kupczyk, Adam Reich, Jacek C. Szepietowski, https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/j.1600-0625.2009.00923.x.