- 29 czerwca 2022
- 0 komentarzy
- 2142 wyświetleń
Osteoporoza to bardzo zdradliwa choroba, nie odczuwa się jej i nie zauważa, dopóki nie nastąpi złamanie kości i to wcale nie w wyniku jakiegoś ciężkiego urazu, a zwykłego, prozaicznego upadku. I mitem już jest, że dotyka jedynie osób w podeszłym wieku. Coraz częściej o osteoporozie mówi się jako o chorobie cywilizacyjnej. Jeśli zatem nie badamy się w tym kierunku, po prostu któregoś dnia łamiemy się i dowiadujemy, że mamy osteoporozę.
Osteoporoza – czym jest, jak się objawia i jak standardowo leczy
Osteoporoza a układ endokannabinoidowy
To najpóźniej odkryty układ w ludzkim organizmie o niezwykle dla niego istotnym znaczeniu. Steruje on bowiem wszystkimi jego funkcjami. Odpowiada chociażby za równowagę biochemiczną ludzkiego mózgu i organów wewnętrznych. Jest strażnikiem homeostazy, czyli utrzymywania w organizmu w równowadze. Układ endokannabinoidowy jest to swoista sieć informacyjna, wysyłająca sygnały o tym, że czegoś w organizmie brakuje, że coś nie działa prawidłowo. A to dzięki receptorom kannabinoidowym (CB1 i CB2), które umiejscowione są w całym ciele. Nie inaczej jest w przypadku ubytków w tkance kostnej. Dzięki tej całej sieci receptorów organizm zostaje poinformowany, ile tych ubytków jest i ile trzeba wyprodukować nowej tkanki kostnej, by je uzupełnić.
Kannabidiol a osteoporoza
Konopie siewne zawierają ponad 100 związków chemicznych zwanych kannabinoidami. Wśród nich jest kannabidiol (CBD). I choć pozyskany z konopi, nie jest substancją psychoaktywną. Dlatego jest w Polsce w pełni legalny i dopuszczony do sprzedaży bez recepty. Ma on wiele prozdrowotnych właściwości, a jedną z nich jest zdolność do wspierania metabolizmu kości.
Ludzki organizm produkuje endokannabinoidy, natomiast ich odpowiednikami są te znajdujące się w konopiach, czyli kannabinoidy roślinne (fitokannabinoidy).
Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że receptory CB2 równoważą metabolizm kości, co spowalnia ich naturalny rozpad związany z wiekiem. A receptory te znajdują się na powierzchni wszystkich komórek związanych z procesami kościotwórczymi, powodując wzrost wytrzymałości kości oraz wspomagając procesy ich regeneracji.
A komórki kościotwórcze o których mowa to osteoklasty (rozpuszczające kości), osteoblasty (tworzące kości) oraz osteocyty (ich rolą jest wymiana substancji odżywczych oraz metabolitów w kościach).
Należy mieć świadomość, że kannabidiol nie jest lekarstwem na osteoporozę, natomiast ma zdolność wspomagania leczenia choroby, ale co bardzo istotne, powinien być stosowany w profilaktyce osteoporozy.
CBD zażywany regularnie może wpłynąć pozytywnie na poprawę gęstości kości, złagodzenie stanów zapalnych, poprawienie jakości snu a także jest w stanie złagodzić ból, choćby ten związany ze złamaniami.
- „Role of cannabinoids in the regulation of bone remodeling”, autorzy: Aymen I. Idris, Stuart H. Ralston; 2012 r.; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3499879/
- „Cannabinoids and bone: endocannabinoids modulate human osteoclast function in vitro”, autorzy: L.S. Whyte, L. Ford, S.A. Ridge, G.A. Cameron, M.J. Rogers, R.A. Ross; 2012 r.; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3423262/
- „Cannabinoid Receptors as Target for Treatment of Osteoporosis: A Tale of Two Therapies”, autor: Aymen I Idris; 2010 r.; https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3001217/
- „Cannabidiol, a Major Non-Psychotropic Cannabis Constituent Enhances Fracture Healing and Stimulates Lysyl Hydroxylase Activity in Osteoblasts”, autorzy: Natalya M Kogan,Eitan Melamed,Elad Wasserman i inni, 2015 r.; https://asbmr.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/jbmr.2513